• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
ATAŞEMİZ
MUSA UZUN
SİTE HARİTASI
TAKVİM
ÜYE GİRİŞİ
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret195816

1. BÖLGE CAMİLERİ ''YOLUMUZU AYDINLATANLAR'' PROGRAMI DÜZENLEDİ

200'den fazla gencin katılımı ile Prof.Dr. Fuat Sezgin'in anıldığı program Eppingen Mevlana Camiinde Yapıldı

   Stuttgart Din Hizmetleri Ataşeliği bünyesinde  faaliyetlerini sürdüren ve 15 camiden oluşan 1.  Bölge camileri gençleri ‘‘Yolumuzu Aydınlatanlar; Prof. Dr. Fuat Sezgin‘‘ programında Eppingen Mevlana Camiinde bir araya geldiler. Stuttgart Din Hizmetleri Ataşemiz Musa Uzun,15 caminin din görevlileri ve 200'den fazla gencin katılımıyla gerçekleşen program Eppingen Mevlana Camii konferans salonunda yapıldı.

     Heillbronn din görevlisi Selman Soylu‘nun Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan program Din Hizmetleri Ataşemiz Musa Uzun'un selamlama konuşması ile devam etti. Gençlerle böyle bir programda bir arada olmaktan çok mutlu olduğunu dile getiren Atasemiz; ‘‘Sevgili gençler,bildiğiniz gibi 2019 yılı Fuat Sezgin yılı ilan edildi. Bugün anacağımız ve tanıyacağımız kişi herhalde 100 yılda bir gelen,bütün dünyanın saygı duyduğu, bilim adamlarının kendisini takdir ettiği ve çalışma azmi ile kendisinden çok şey öğreneceğimiz bir bilim adamı. Bugünün gençlerinin ilime,bilime ve kendisine rehber olabilecek önder kişilere  çok ihtiyacı var. Ben inanıyorum ki bugün yapılan program bu büyük bilim adamını anlamak ve örnek almak için hepinize çok katkı sunacaktır’dedi.

     Programı cami gençleri ile hazırlayan ve sunan Eppingen Mevlana Camii din görevlisi Mustafa Yanar da yaptığı sunumla Fuat Sezgin'in hayatından kesitler sunarak Müslüman bilim adamlarının yaptıkları icatları programa katılan gençlere tanıttı. Fuat Sezgin'in çalışma temposunu ve bilgiye olan merakını anlatan Yanar; ‘‘Genç kardeşlerim!.. Saklı bir hazineyi keşfetmek adına günde 17 saat çalışan birinden bahsediyoruz, yemesinden içmesinden gezmesinden ve daha birçok şeyden fedakarlık yaparak bir dert uğruna gecesini gündüzüne katan birinden bahsediyoruz. Müslümanların dünya medeniyetindeki büyük yerini ortaya çıkarma adına iğne ile kuyu kazar gibi dünyanın değişik yerlerindeki el yazması eserleri inceleyip oralardan buldukları bilgilerle 17 ciltlik bugüne kadar yapılamamış bir eser kaleme alan bir dehadan bahsediyoruz. Fuat Sezgin'in hayatından kendimize örnek alabileceğimiz o kadar çok şey var ki. Özellikle dil öğrenme konusunda kızı Hilal Sezgin'in anlattığı şu hatıra çok önemli ; ‘‘Babam 3 ay sonra Rusya'ya bir konferansa gidecekti. 3 ay boyunca her gece yatağına kaset çalar,dil kasetleri ve kulaklıklarla giriyordu.Bu gece çalışmaları ona yetti ve 3 ay sonunda Rusya'da konferansını Rusça hazırladı ve sundu‘‘. Bu ne müthiş bir şey. Yine kendi hatıralarından 6 aylık bir tatil döneminde hocasının tavsiyesi üzerine Arapça'yı 30 ciltlik Taberi tefsirinden günde 17 saat çalışarak öğrendiğini görüyoruz. Hocası bile buna şaşırıyor. Maalesef bugünün gençleri olarak bizler zamanımızı yönetemiyoruz ve bu bilim adamlarını çok da tanımıyoruz. En azından bundan sonra onun eserlerini okumak,yaptığı müzeleri gezmek ve onun hayatından dersler çıkararak kendi hayatımıza yansıtmak her birimizin görevi olmalı. Bu program İnşallah buna az da olsa bir katkı sunar‘‘ dedi.

   Cami gençlerinden Stuttgart Üniversitesi uçak ve uzay mühendisliği bölümü öğrencisi Samet Kılıç, Fuat Sezgin’in hayatı ile ilgili Almanca bir sunum yaptı. Ardından yine cami gençlerinden Karlsruhe Üniversitesi bilgisayar bölümü öğrencisi Meryem Cömert, Sezgin’in eserlerini ve müzelerini anlatan ve tanıtan bir sunum yaptı.

      Program daha sonra gençlerin hazırladığı sokak röportajları ,Fuat Sezgin'in hayatından video skeçler ve sinevizyon gösterileri ile devam etti. Fuat Sezgin'in kitaplarından derlenen tarih boyunca Müslüman bilim adamlarının yaptıkları icatlar sergi halinde gençlere sunuldu ve gösterildi. Ayrıca din görevlisi Mustafa Yanar tarafından hazırlanan, Fuat Sezgin'in hayatını ve önemli sözlerini içeren bir dosya ,gençlere günün bir anısı olarak dağıtıldı.

     Oberstenfeld din görevlisi Ümit Yalçın’ın yaptığı dua ile sona eren programda tüm katılımcılara ev sahibi cemiyet tarafından yemek ikram edildi.324 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
CANLI YAYIN
DERGİLER
 
 
DİLEK VE ŞİKAYET