• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
ATAŞEMİZ
MUSA UZUN
SİTE HARİTASI
TAKVİM
ÜYE GİRİŞİ
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret195814

RANAZAN MESAJI

ATAŞEMİZ MUSA UZUN'UN RAMAZAN MESAJI

2020 RAMAZAN AYI MESAJI

Değerli arkadaşlar, başkanlarım, kadın kolları, gençlik kolları, veli birlikleri, dernek yönetimlerinin her kademesinde görev alan kardeşlerim, gözümüzün nuru gönlümüzün sururu çocuklarımız, camilerimiz için hiçbir fedakarlıktan çekinmeden mücadele eden kadınlarımız ve camilerimizin süsü kıymmetli cemaatim.

İlahi rahmet ve mağfiretin sağanak, sağanak yağdığı, manevi bereketin her tarafı kapladığı rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan-ı Şerif ayına ulaşmış olmanın heyecanı içerisindeyiz. Bu gece ilk teravihlerimizi kıldık ve yine bu gece ilk sahurun ardından yarın tutulacak ilk oruçla Ramazan ayına girmiş olacağız.

Ramazan ayı, oruç ayıdır. Nitekim Cenabı Hakk’ın “Ey İman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.”(Bakara Suresi, 183) şeklinde emir buyurduğu oruç ibadeti, ramazan ayı boyunca ifa edilen önemli bir kulluk vazifesidir. Zira Allah Resûlü, oruç tutmayı günahlardan arınmaya bir vesile olarak değerlendirmiş,cennete açılan bir kapı olarak da nitelendirmiştir. (Buhârî, “Savm, 4)

Ramazan ayı Kur’an ayıdır. İnsanlara yol gösteren, hak ile batılı ayıran hidayet rehberi Kur’an-ı Kerim bu ayda nazil olmuştur. Bu ayda müminler, Yüce Kitabımız Kur’ân’ı okuma, anlama ve yaşama gayreti içerisinde olacaklardır.

Ramazan ayı, infak ayıdır. “Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz...”(Âl-i İmran, 92) ayeti ışığında verilecek olan zekat, sadaka-i fıtır ve diğer infaklar sahip olunan servetin hakkını ve şükrünü ifa noktasında önemli bir görev üstlenecektir.

Ramazan ayı, sabır ayıdır. “Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele…”(Bakara, 155) buyuran Cenab-ı Allah, dünya hayatında insanoğlunun her daim imtihanlarla baş başa kalacağını ve mutlu neticenin ise sabredenlere bahşedileceğini beyan etmiştir. Ramazan ayı da birçok yönden kulların sabrının sınandığı bir zaman dilimidir. Nitekim müminler oruç ibadeti vesilesi ile sadece bedeni ihtiyaçlar karşısında değil, maruz kalacakları günahlar karşısında da nefsine hakim olma dirayetini gösterirler.

Ramazan ayı, kardeşliğimizi pekiştirme, gönüller arasında sevgi ve merhamet köprüleri inşa etme ayıdır. Nazargahı ilahi olan kalpleri tamir ve incinmiş kalpleri kazanma ayıdır. Bu vesile ile çevremizde yaralı bir gönül, kırılmış bir kalp bırakmayalım. Kardeşlik ruhu ile gönüllerimizi öyle bir kenetleyelim ki, öfke, kin, nefret ve husumet bizleri ayrılığa düşürmesin. Diğer bir yönüyle Ramazan ayı, muhasebe ayıdır. Bu nedenle hayatımızı gözden geçirmeli, yaptığımız hataları yapmamaya söz verip Allah’tan af dilemeli ve onun affına mazhar olmaya çalışmalıyız.

Bu yılın Ramazan ayı teması “Ramazan ve Sorumluluk Bilinci” olarak belirlenmiştir. Öz benliğine ve çevresine karşı yabancılaşan insanın, en başta Allah’a, sonra kendisine, tüm insanlığa ve kainata karşı sorumluluklarını yeniden hatırlaması, özellikle Kovid-19 salgınıyla başa çıkmaya çalıştığımız bu süreçte büyük önem arz etmektedir. Yine bu süreçte sorumluluk bilinci ile salgına karşı alınan tedbirlere riayet edilmesinin önemine dikkat çekmek isterim. Bu bir yönüyle insani sorumluluğumuz olduğu gibi diğer yönden de  uhrevi bir sorumluluktur. Covid-19 tedbirleri çerçevesinde bu yıl terâvih namazlarımızı evlerimizde kılacağız. İftarlarımızı âilemiz ile birlikte yapacağız. Misafirliğe gitmeyecek, misâfir kabul etmeyeceğiz.

Her zaman olduğu gibi bu dönemde de DİTİB Genel Başkanlığımız gönüller arasında köprü olmaya devam etmektedir. Bu bağlamda DİTİB Stuttgart Derneklerimiz vatandaşlarımızın zekat, fitre, fidye ve diğer bağışlarını ihtiyaç sahipleri ile buluşturmaya devam edecektir. Birbirimize kenetlenmeye daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde tüm Stuttgart Ataşelik bölgemizde ikamet eden vatandaşlarımızı DİTİB Genel Başkanlığımızın düzenlemiş olduğu Fıtra ,Zekat ve Vekalet yoluyla kurban bağışı kampanyasına destek olma konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyorum.

Bu vesile ile Ramazan-ı Şerifinizi en kalbi duygularımla tebrik eder, bu ayın başta ülkemiz olmak üzere İslam alemine ve tüm insanlığa, sağlık, huzur ve bereket getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.                                                                                                 
                                                                                                            23.04.2020
                                                                                                         Musa UZUN
Stuttgart Din Hizmetleri Ataşesi
222 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
CANLI YAYIN
DERGİLER
 
 
DİLEK VE ŞİKAYET