• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
ATAŞEMİZ
MUSA UZUN
SİTE HARİTASI
TAKVİM
ÜYE GİRİŞİ
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret200217

Altstadt Taılfingen Eyüp Sultan Camii Rahip ve Rahibelerin de katıldığı programda sunum yaptı

Altstadt Taılfingen Eyüp Sultan Camii Rahip ve Rahibelerin de katıldığı programda sunum yaptı


Altstadt Taılfingen Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Mahmut ARSLAN 17/02/2016 Çarşamba günü Stuttgart Altstadt Lammerberg okulunun Aula Schulzentrum da Lammerberg öğretim Kurumları 5. Sınıflar için dinler arası Birlik adlı; kiliseleri temsilen Rahip ve Rahibelerin de katıldığı, Öğrenciler ve öğretmenlerle toplam 250-300 kişinin bulunduğu törende bir sunum yaptı. 

      Sunumda Şu Konuları Ayet ve Hadisler ışığında kıssalarlada destekleyerek işledi.                                             KONULAR 

      İnsanı Allah (cc) değer verdiği için yokluktan varlık alemine çıkarmış vede insan olarak var etmiş. Allah bize değer verirken biz nasıl olurdu birbirimize değer vermeyiz?

1 (İNSANIN DEĞERİ ALLAH  (CC) DAN GELİR) Ayetlerle bunları açıkladı. İnsan Yaratılmışların en şereflisi dir. Konu ile ilgili ayetleri okudu. Ve her insanın hayat hakkı  mülkiyet hakkı eşitlik ve hürriyet hakkı islam dini tarafından koruma altına alınmış olduğunu ifade etti. Resulullahın insana insanlığından dolayı saygı gösterdiğini bir Yahudinin cenazesi geçerken ayağa kalktığı ile ilgili hadisle açıkladı. İslam dinin Barış dini olduğunu açıkladı. İslam savaşta bile yaşlılara kadınlara ibadet hanesine çekilmiş ibadet eden din adamlarına çocuklara zarar verilmesni kesinlikle yasaklarken  ağaca yeşile tarlaya ekine mahsule zarar vermeyide kesinlikle yasakladığını açıkladı. İslam dini kendine savaş açmayan hakkını hududunu çıynamayana kesinlikle savaş açmayacağını ifade etti.

2  BİRLİKTE YAŞAMAK ile ilgili ayetleri okudu ve Medine döneminden örnekler verdi. Osmanlı döneminde ve Şu anda da örneği olan Kilisenin Havranın Caminin aynı mekanda bulunduğunu ifade etti.

 3 İSAR ( başkasını kendine tercih etmek ) ile ilgili ayetleri okudu ve Huzeyfetül adeviyeden gelen Yermük savaşı hadisesini, 

Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet Hanın Çarşıya tebdili kıyafetle çıkıp esnafı teftiş ederken gördüğü esnafın teaccübe şayan hareketlerini ve Çanakkale de Müslüman Türk Askerinin Kendi canını hiçe sayarak mermilerin arasında nasıl yaralı düşman askerini sırtlayarak kendi mevzilerine teslim ettiğini anlatıp, Fatiha okuyarak programı noktaladı. Bütün bu sunum  Rahip ve Rahibeler inde konuşmaları ile program dahilinde konu konu sıra ile yapıldı. En çokta Hocamız Mahmut ARSLAN  'a zaman tanındı. Program sonunda Memnuniyetlerini ifade ettiler. Böyle program ların devamını istediler. 

 

945 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SAAT
CANLI YAYIN
DERGİLER
 
 
DİLEK VE ŞİKAYET